Lublin - klasztor i parafia OO. Bernardynów


Go to content

BUDOWA NOWEGO KOŚCIOŁA

w latach

Początki historii zakonu Bernardynów w Lublinie i budowy klasztoru przeczytaj TUTAJ.

      Wraz z rozbudową osiedla "Botanik" i wzrostem liczby parafian, dotychczasowa drewniana kaplica z 1991 r. stawała się coraz bardziej niewystarczająca i wzrastała konieczność budowy większego-docelowego kościoła. Od kilku lat czyniono prace przygotowawcze. Projekt kościoła sporządzono wraz z wcześniejszym projektem klasztoru, gdyż architektonicznie klasztor i kościół ma stanowić jeden kompleks sakralny. Projektantem był inż. Stanisław Machnik.  Kamień węgielny pod budowę kościoła pobłogosławił w Watykanie 11 lutego 2003 r. papież Jan Paweł II. Jest to bardzo wymowny kamień, gdyż pochodzi z podstawy ołtarza Bazyliki Matki Bożej Anielskiej „Porcjunkuli” w Asyżu - kolebki Zakonu św. Franciszka i “Matki wszystkich świątyń franciszkańskich”.
 
Kamień z podstawy ołtarza "Porcjunkuli" w Asyżu.   Audiencja prywatna w Watykanie - 11 lutego 2003 r. O błogosławieństwo tablicy i kamienia węgielnego pod budowę kościoła proszą o. Julian Śmierciak - przełożony klasztoru (w głębi) i o. Albert Drożyński - proboszcz parafii.

     Fundamenty pod budowę nowej światyni położone zostały w 2004 r., a pracami kierował przez 5 lat nowy proboszcz o. Malachiasz Makuch, a po nim przez 2 lata o. Oswald Jasielski i o. Ksawery Ogórek (ekonom). Wraz z pomocą innych klasztorów Bernardyńskich oraz parafian do 2011 r. wzniesiono mury kościoła oraz pokryto dachem. Wewnątrz był to jeszcze surowy stan, jednak mimo wszystko próbowano w nim organizować Pasterki lub Pierwsze Komunie. Kolejny proboszcz o. Julian Śmierciak (kierujący budową przez następne 6 lat) zadecydował, aby ze względu na potrzeby parafian przyspieszyć prace i mimo surowego stanu już w 2011 r. przeprowadzić się do nowego kościoła.     
Przejście do nowej świątyni nastąpiło uroczyście 18 grudnia 2011 r. (w 20-lecie istnienia parafii). Uroczystościom przewodniczył arcybiskup Kijowa Herkulan Malczuk (bernardyn). Stary drewniany kościółek rozebrano w 2014 r. i przekazano w darze na Ukrainę do parafii w miejscowości Makarew koło Kijowa, gdzie został ponownie złożony. Nasz nowy kościół był stopniowo wykańczany i wyposażany (projekty elementów wnętrza kościoła wykonali o. Cyprian Moryc i o. Julian Śmierciak). Coraz gorliwiej w budowę angażowali się parafianie. I tak kolejno: Wykonano sklepienie kościoła wraz z malowaniem, położono granitową posadzkę w kościele wraz z ogrzewaniem podłogowym, zakupiono komplet siedzeń, wykonano wielkie drzwi wejściowe, barierki balkonowe, oświetlenie (żyrandole i kinkiety), system nagłośnieniowy, malowanie ścian kościoła, kamienny ołtarz soborowy, chrzcielnicę, ambonkę, ołtarz gówny z Krzyżem na Golgocie i rzeźbą św. Franciszka z Asyżu, złote Tabernakulum, kolumny pod balkonami z malowidłami świętych, wszystkie stacje Drogi Krzyzowej oraz wielki wizerunek Ducha Świętego w prezbiterium. Na zawnątrz kościoła sporządzono kompletny projekt zagospodarowania terenu, z czego wykonano roboty ziemne, system kanalizacji deszczowej i sanitarnej, parking od strony klasztoru oraz duży Plac Procesyjno-Różańcowym (projektu o. Juliana) z ozdobną kostką drogi procesyjnej i symbolicznym różańcem (212 okrągłych krzewów i świecących kul, symbolizujących wszystkie 4 części i tajemnice Różańca). Wykonano także fronton kościoła z 3 dzwonnicami oraz zewnetrzne ubikacje, kiosk "Boża Apteka" oraz fontannę z figurą św. Jana z Dukli. Wykonano także tynkowanie, ocieplenie i malowanie zewnętrznych ścian kościoła oraz frontowej części klasztoru. Niezależnie od kościoła kontynuowano prace przy klasztorze, zakrystii i kaplicy klasztornej. 
   Ostatecznie 19 VI 2016 r. (w 25-lecie parafii) nastąpił uroczysty akt konsekracji kościoła, którego dokonał Ks. abp Stanisław Budzik, metropolita Lubelski. Po uroczystościach nadal kontynuowano prace zdobnicze wnętrza kościoła oraz placu przedkościelnego.
    Od 2017 r. parafią kieruje nowy proboszcz o. Radomił Wójcikowski.

Fotografie i szczegółowszy opis przebiegu budowy kościoła można śledzić w poszczególnych latach korzystając z menu po lewej stronie. 

 

97-2001
2002/3
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
Konsekr.
2017


Back to content | Back to main menu