Lublin - klasztor i parafia OO. Bernardynów


Go to content

Main menu:

link do Radia Maryja

link do telewizji TRWAM


PROJEKTY 
 KOŚCIOŁA  I  KLASZTORU  OO. BERNARDYNÓW 
p.w. Św. Brata Alberta w  LUBLINIE
(proj. arch. inż. Stanisław Machnik)


Rzut na cały zespół klasztorny

Założenia architektoniczne
    Całe założenie architektoniczne nawiązuje do tradycji budownictwa klasztornego. Jest to zwarta bryła wokół prostokątnego wirydarza z wysuniętą bryłą kościoła. Architektura części klasztornej została podporządkowana głównej bryle kościoła. Przed kościołem przewidziano duży plac procesyjny i parkingi.
    Program architektoniczny kościoła związany jest z patronem parafii św. Bratem Albertem Chmielowskim, którego duchowość zadecydowała o artystycznym kształcie całej budowli. Główną fasadę, symbolizującą złożone do modlitwy ręce, zdobi wizerunek Brata Alberta łamiącego chleb dla ubogich. Elementy fasady przechodzą w mur osłaniający część klasztorną.


ELEWACJA  FRONTOWA


WNĘTRZE


Wstępny projekt wnętrza kościoła - widok na prezbiterium
(projekt architektoniczny inż. St. Machnik, projekt graficzny absydy prezbiterium Br. Walter Łyszczarz OFM)

    W zbudowanym na planie krzyża łacińskiego kościele szczególnie eksponowana jest strefa prezbiterium z osiowo usytuowanym ołtarzem i położonym najwyżej tabernakulum. Ścianę absydy zdobi drzewo franciszkańskie z krzyżem oraz postaciami św. Franciszka i św. Brata Alberta, powyżej - na sklepieniu kopuły - wyobrażenie Boga Ojca posyłającego Ducha Świętego. Balkon obiegający całe wnętrze, przeznaczony dla chóru i wiernych, wsparto na słupach rysujących starochrześcijański znak ryby. Słupy te wychodzą na zewnątrz jako wolnostojące elementy plastyczne, przedłużając rysunek wnętrza i niejako zapraszając wiernych do wejścia.


widok na wejście do kościoła i chór z balkonami


      Zaprojektowany zespół klasztorny jest realizowany na przełomie wieków, będzie zatem zapisem dotychczasowego stanu kultury przekazywanej w trzecie milenium. Nawiązaniem do tradycji minionych tysiącleci jest klasztorny charakter architektury, który uzyskano przez wprowadzenie wirydarza, kształtu dachu, baszty, schodów itp. Współczesne zaś, to śmiała bryła kościoła oraz zastosowane najnowsze technologie i materiały budowlane.


Back to content | Back to main menu