Lublin - klasztor Bernardynów - Wydarzenia 2013


Go to content

Main menu: 


Wielki Tydzień i Wielkanoc 2013 r.

Wielka Środa - Droga Krzyżowa ulicami parafii. Rozpoczęła się po Mszy św. wieczornej ok. godz. 18.30. W nabożeństwie wzięło udział bardzo dużo osób (co roku więcej). Pochód za Krzyżem ciągnął się kilkaset metrów. Krzyż niosły na zmiane poszczególne grupy i stany w parafii. Po raz pierwszy wokół krzyża szła także straż rzymskich żołnierzy. Drogę Krzyżową prowadził śpiewem i rozważaniami proboszcz o. Julian Śmierciak. 
Wielki Czwartek - Msza Wieczerzy Pańskiej. Z racji dnia ustanowienia kapłaństwa, po Mszy św. parafianie złożyli kapłanom piękne życzenia.  Na zakończenie przeniesiono Pana Jezusa do Ciemnicy (zbudowanej przez o. Cypriana) i adorowano do północy.

Adoracja P. Jezusa w ciemnicy
Wielki Piątek. Ważnym punktem tego wyjątkowego dnia było zebranie się licznej grupy parafian o godz. 15.00 - w godzinie śmierci Chrystusa na Krzyżu - by odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia i rozważać chwile konania Jezusa. Podczas wieczornej liturgii o godz. 18.00 Męka Pańska została odśpiewana przez parafialny Chór "Albertus". Adoracja Krzyża miała wyjątkowo uroczysty charakter, gdyż odsłonięty został wielki nowy krzyż w prezbiterium (zdjęcia z montażu Krzyża i odsłonięcia można zobaczyć TUTAJ). Po liturgii przeniesiono Pana Jezusa do Grobu  (zbudowanego w stylu panoramicznym przez o. Cypriana). Adoracja przy Grobie trwała przez całą noc. Poszczególne grupy parafialne, ulice i bloki miały swoje wyznaczone godziny czuwania. Przy Grobie cały czas (aż do Niedzieli Zmartwychwstania) czuwała straż żymskich żołnierzy, którą tworzyli mężczyźni i młodzieńcy z parafii.
Przeniesienie do Grobu i Straż przy Grobie Pańskim

Wielka Sobota - całe przedpołudnie trwało święcenie pokarmów na stół wielkanocny. Równocześnie adorowano Pana Jezusa w Grobie i wierni mogli przystąpić do Sakramentu Pokuty. Wieczorna Liturgia rozpoczęła się o godz. 19.00 - po zmroku - na placu przed kościołem. W kościele, podczas Liturgii Słowa bardzo pieknie wzieli udział lektorzy i kantorzy (w większości z parafialnego chóru). Po raz pierwszy odbył się obrzęd poświęcenia wody chrzcielnej i odnowienie przyrzeczeń chrztu przy nowej chrzcielnicy (dotąd bowiem w nowym kościele nie było chrzcielnicy). Po Wigilii Pachalnej przeniesiono Pana Jezusa do Grobu, by adorować Go i oczekiwać na poranek Wielkanocny.  

Niedziela Zmartwychwstania - o godz. 6.00 poranek zmartwychwstania rozpoczęła krótka scenka biblijna, ukazująca wydarzenie, w którym "ziemia się trzęsie, straż się grobu miesza" - a przerażeni żołnierze przy Grobie Pańskim przewracaja się i uciekają. Po tym nastąpiła Procesja Rezurekcyjna (w tym roku odbyła się wyjątkowo wewnątrz kościoła ze względu na niezwykłą pogodę, śnieg i zimno). Było jednak bardzo uroczyście. Wystąpił także chór "Albertus" wykonując specjalną pieśń "Alleluja, Agnus Dei". Na video poniżej można usłyszęń śpiew chóru i zobaczyć wplecioną scenkę z żołnierzami.

W tym miejscu bedzie odtwarzacz Video


Back to content | Back to main menu