Lublin - klasztor i parafia OO. Bernardynów pw. Brata Alberta


Go to content

Wydarzenia 2017 r. 

Rok 2011   ● Rok 2012    ● Rok 2013   ● Rok 2014   ● Rok 2015   ● Rok 2016  Rok 2017 
Galerie zdjęć   ● Video

16 XII - Międzynarodowe sympozjum "Brat naszego Boga" - na zakończenie jubileuszowego Roku Św. Brata Alberta. Rozpoczęcie o godz. 9.00 Mszą św., następnie prelekcje w klasztorze.  (Kliknij na zdjęcie z programem)

Program o poetycko-muzyczny o św. Bracie Albercie z okazji Roku św. Alberta - w wykonaniu Oazy Dzieci Bożych.


Wystawa ku czci św. Brata Alberta - jest kontynuacją obchodów Roku św. Brata Alberta w całej Polsce, a szczególnie w naszej parafii, która jest pod Jego patronatem. Wystawa została usytułowana w bocznej kaplicy kościoła i zawiera wiele cennych eksponatów - warto przyjśc i zobaczyć. (Kliknij na fotografii))
Nabożeństwa za zmarłychh "WYPOMINKI""- codziennie o godz. 17.30 (wyczytywanie zmarłych i odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia, a po Mszy św. wieczornej Różaniec za zmarłych). Karki składamy w zakrystii lub do specjalnego pudełka..

W uroczystość Wszystkich Świętych (wtorek) - Msze św. jak w każdą niedzielę: 7, 9, 11, 13, 16.30, 18.
W dzień zaduszny
(w środę)
Msze św. o godz. 7.00, 18.00 i 20.00. W te dni można zyskać dla zmarłych odpust zupełny, za nawiedzenie kościoła lub cmentarza i spełnienia wszystlich warunków uzyskiwania odpustu.

22 X - NIEDZIELA MISYJNA - w naszym kościele kazania głosi o. Gerwazy Podworski, przedstawiciel naszych bernardyńskich misjonarzy, którzy pracują w kilkunastu państwach świata. Najstarszym krajem, w którym pracują od 46 lat jest Zair (obecnie Republika Konga). Poniżej można oglądnąć i posłuchać piosenki, która pokazuje życie naszych misjonarzy w Afryce.  Na tej zas stronie mozna zobaczyć mapkę, w jakich krajach nasi misjonarze pracują. ODMAWIAJMY RÓZANIEC - codziennie w naszym kościele o godz. 17.30.  Jeżeli ktoś nie może przyjść do kościoła, niech pamieta o modlitwie w domu. 

POGRZEB o. Oswalda Jasielskiego: 9 X 2017 r. zmarł po chorobie nowotworowej o. Oswald, który przez 2 lata był proboszczem w naszej parafii (2009-2011). Przez ostatnie 6 lat był przełozonym w klasztorze w Kole. Pogrzeb odbył się w Rzeszowie 12 X. Obejmijmy jego duszę naszą modlitwą, by cieszył się radością u boku Chrystusa w niebie.
Msza św. za jego dusze w naszym kościele będzie odprawiona 16 X o godz. 7.00.


---------------------------------
REKOLEKCJE EWANGELIZACYJNE: Od 28 września (czwartek, piatek, sobota, niedziela)
Msze św. codziennie o godz.
7, 11, 18 i 20 
(spowiedz podczas każdej Mszy św. - szczególnie w sobotę)
Pod koniec rekolekcji otrzymaliśmy Krzyż Trybunalski z relikwiami Krzyża Świętego, który wystawiony był do adoracji przez cały tydzień.

 


---------------------------------
NOWA CHORAGIEW -
Z okazji jubileuszowego roku św. Brata Alberta oraz 100-lecia objawień w Fatimie, Róża Matki Bożej Fatimskiej ufundowała nową chorągiew procesyjną z wizerunkiem swojej Patronki oraz św. Brata Alberta. Chorągiew została wyhaftowana ręcznie przez Siostry Bernardynki z Wielunia, staraniem zelatorki p. Budzyńskiej i o. Juliana. Chorągiew poświęcił o. Julian 24 września na Mszy św. o godz. 9.00.

Pielgrzymka Legionu Maryi - 8/9 września 2017 - była to doroczna pielgrzymka do Częstochowy na zlot Legionu Maryi, ale także do kilku innych sanktuariów odwiedzanych "po drodze", głównie do miejsc związanych z życiem patrona parafii św. Br. Alberta, z racji jubileuszu. Bogu niech będa dzięki za tę bardzo udaną i owocną pielgrzymkę. 

Nowy proboszcz: Od 28 czerwca 2017 r. nowym proboszczem parafii został mianowany o. Radomił Wójcikowski,
a wikariuszem o. Jakub Lasyk.
Dotychczasowy proboszcz o. Julian Śmierciak (po zakończeniu 6-letniej kadencji) pozostaje w klasztorze by kontynuować pracę jako profesor KUL i dyrektor Studia Nagrań "Fanfara".
Do innych klasztorów odeszło 3 zakoników: o. Oktawian Jusiak, o. Anicet Gruszczyński i o. Edgar Semeniuk.
Przybył zaś 1 zakonnik: o. Alfred Ciupa.
---------------------------------
FESTYN PARAFIALNY w dniu 25 czerwca 2017 r.

Jak co roku (począwszy od 2004) odbył się doroczny festyn, którego celem jest integracja parafian i radosne zakończenie obchodów odpustu parafialnego. W tym roku w sposób szczególny zaakcentowano ogólnopolskie obchody Roku Św. Brata Alberta - patrona naszej parafii. Festyn trwał ok. 10 godzin, a program można przeczytać otwierając plakat poniżej...  Atmosfera była znakomita, pogoda wymażona, a wszystkim przybyłym dziękujemy. (zdjęcia wkrótce)

Duch Święty - nowy symbol umieszczony w prezbiterium kościoła. Bardzo ważny element wystroju naszej świątyni, który przypomina, że Duch Świety uczestniczy we wszystkim i przenika wszystko, co się dzieje na ołtarzu, w sakramentach i w sercach ludzi modlących sie w kościele. Na złotych promieniach umieszczono 7 świecących ognistych płomyków, jako 7 darów Ducha Świętego. Całośc wykonała pracownia artystyczna Stanisława Stopyry z Grodziska, wg projektu o. Juliana i o. Cypriana.

Boża Apteka i cukierenka na "Kiermasz parafialnych ciast" -

tuż przy wyjściu z kościoła Legion Maryi wraz z opiekunem o. Julianem (proboszczem) uruchomili specjalne pomieszczenie, które nazwano "Bożą Apteką". Ma się w niej znajdować wszystko to, co leczy ludzkiego ducha, a więc modlitewniki, różańce, prasa katolicka i książki, a także płyty z muzyką religijną nagrane w zakonnym "Studio Fanfara". Dodatkowo szereg stolików i pięknie wystrojone pomieszczenie umożliwia spożycie smacznych ciast domowego wypieku i wypicie kawy w towarzystwie swoich przyjaciół. Każdy może włączyć się do "kiermaszu parafialnych ciast", czy to przynosząc swoje ciasto lub nabywając (wszelki bowiem dochód jest przeznaczony na kolejne prace przy budowie kościoła). 
   Z okazji jubileuszowego roku św. Brata Alberta 2017 o. Julian zaprojektował też specjalne ciasteczka w kuferkach o nazwie "Chlebusie - dobre jak Brat Albert". Są to kruche ciasteczka na maśle, zawsze świeżo upieczone. Są także "Boże Krówki" ze świętymi cytatami oraz "Lubelskie kozie rożki", wypieku naszej parafianki. 
Zapraszamy do wejścia po każdej niedzielnej Mszy Św.

   

Droga Krzyżowa ze stylowymi kinkietami - w czasie Wielkiego Postu nad stacjami Drogi Krzyżowej (wykonanej przez o. Cypriana) zawieszono specjalne kinkiety, dopasowane stylem do głównych żyrandoli kościoła, przy czym elementy dekoracyjne stanowia tu ręcznie kute cierniowe gałązki i gwoździe, którymi Chrystus był przybity do krzyża. Numeracje stacji - podobnie jak tło obrazów Drogi Krzyżowej pokryte zostały złotem. Kinkiety wykonał p. Janusz Szpila z Leżajska wg. projektu o. Juliana (proboszcza).
  

16, 17, 18 czerwca - TRIDUUM UROCZYSTOŚCI ŚW. BRATA ALBERTA 2017

18 czerwca - odpust parafialny - na zakończenie uroczysty koncert o godz. 19.00

Uroczystość Bożego Ciała - Porządek Mszy św. jak w każdą niedzielę. Procesja Bożego Ciała wyruszy po Mszy św. o godz. 9.00. Oto plan procesji.

    
1 czerwca - Uroczystość Bierzmowania - o godz. 18.00, którego udzieli 41 osobom ks. bp Józef Wróbel. TRANSMISJA z uroczystości na Youtube

28 maja - Rocznica I Komunii Świętej - o godz. 11.00. TRANSMISJA z uroczystości na Youtube

14 maja - I Komunia Święta - o godz. 11.00 po raz I przyjęło Komunię 97 dzieci.

Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski - środa 3 maja - Porządek Mszy św. jak w niedzielę.

Nabożeństwa majowe - o godz. 17.30.

W poniedziałek Wielkanocny Msze św. jak w każdą niedzielę

Wielki Tydzień 2017
Poniedziałek  - Msza św. o uzdrowienie i nabożeństwo do św. Michała Archanioła
W. Środa
       - Droga Krzyżowa ulicami parafii o godz. 18.30
W. Czwartek - godz. 18.00 Msza Wieczerzy Pańskiej
                     - Adoracja w ciemnicy do godz. 22.00
W. Piątek:    - godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia
                    - godz. 18.00 - Liturgia Wielkiego Piątku
                    - Adoracja w Grobie przez całą noc (wykaz ulic i bloków do adoracji)
                    - (możliwość spowiedzi do 24.00  "Noc konfesjonałów")
W. Sobota   - Święcenie pokarmów od 8.00 - 15.00
                   - godz. 20.00 Liturgia Wielkiej Soboty
Niedziela     - Msza Rezurekcyjna o godz. 6.00   (nie ma Mszy o godz. 7.00)


Kolejne nabożeństwo ku czci Św. Brata Alberta - w poniedziałek 3 kwietnia  w ramach obchodów jubileuszowego Roku Św. Brata Alberta.
Zapraszamy na nieszpory o godz. 17.30, następnie o 18.00 Msza św. z okolicznościowym kazaniem, a potem nabożeństwo do św. Br. Alberta, z odczytaniem próśb i ucałowaniem relikwii.

Sobota 25 III - Uroczystość Zwiastowania -  Msze św. o godz. 7.00, 9.00, 18.00 i 20.00.

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE odbyły się w dniach 19-21 marca.
(program pdf)  oraz Transmisja "na żywo"
W tym roku myślą przewodnią rekolekcji był piękny przykład życia bł. Karoliny Kózkówny, co przedstawił rekolekcjonista ks. Łukasz Plata, charyzmatyczny kapłan, świadek wielu współczesnych zdarzeń i cudów za przyczyna bł. Karoliny, pracujący w parafii jej życia i śmierci. Nie były to rekolekcje o bł. Karolinie, ale jej życie wytyczyło program naszego życia (szczególnie małżeństw i młodzieży): „Jak żyć szczęśliwie? by także w naszym życiu dokonywały się cuda Jezusa.
Jak bardzo głęboko dotarły słowa rekolekcjonisty do serc parafian świadczą ogromne ilości próśb, jakie zostały złożone na koniec rekolekcji przez wstawiennictwo bł.Karoliny. Widać też z owych próśb, jak wiele bolączek ma nasze życie i jak bardzo potrzebna jest modlitwa i wstawiennictwo świętych.
Program rekolekcji był ogólnie następujący:
W niedziele Msze św. jak w każdą niedzielę, plus 5 nabożeństw wielkopostnych.
         - po Mszy o godz. 7.00 -  Godzinki o Męce Pańskiej
          - o godz. 8.30             - Różaniec
          - po Mszy o 9.00         - Koronka do Bożego Miłosierdzia - śpiewana
          - po sumie o 11.00      - Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym
          - o godz. 17.30           - Droga Krzyżowa
W dni powszednie Msze św. o godz. 7, 11, 18 i 20.
                              Droga Krzyżowa o godz. 17.30.
Dodatkowo:
     W Poniedziałek
: szczególny dzień dla małżeństw, które zapraszamy na specjalne nabożeństwo po Mszy św. o godz. 20.00, z modlitwą przebaczenia i uzdrowienia relacji małżeńskich. Bardzo ważne!
We wtorek
- dzień spowiedzi (rano od 7-8.30, wieczorem od 16-21)
                  - o godz. 19.30 dodatkowa Droga Krzyżowa dla młodzieży i nauka rekolekcyjna na Mszy św. o godz. 20.00.  
W środę
- zakończenie rekolekcji z błogosławieństwem i łaską odpustu.
               - o 17.30 Drogę Krzyżową prowadzą dzieci
               - po każdej środowej Mszy św. odczytanie próśb do bł. Karoliny i ucałowanie relikwii.

Rekolekcjonista ks. Łukasz Plata

 

Obraz bł. Karoliny Kózkówny
i Jej relikwie podczas rekolekcji wielkopostnych 2017.

  Na zakończenie rekolekcji parafianie złożyli ogromną ilość próśb, które zostały nie tylko odczytane, ale także przez rekolekcjonistę zawiezione do jej sanktuarium i mamy wielką nadzieję na orędownictwo bł.Karoliny w ważnych dla nas bolączkach życia, zwłaszcza dotyczących małżeństwa, czystości, chorób ciała i braku sił na przebaczenie.

 

Kazania rekolekcyjne

Nabożeństwa w Wielkim Poście

          W TYGODNIU
                 17.30 - Droga Krzyżowa
- codziennie oprócz czwartku
                                                           w Piątek dodatkowa o godz. 19.30 (dla młodzieży i dłużej pracujących)
                                                           (Dzieci zapraszamy szczególnie w środy)
                           - w czwartek Godzinki o Męce Pańskiej

         W NIEDZIELE
          - po Mszy o godz. 7.00 -  Godzinki o Męce Pańskiej
          - o godz. 8.30             - Różaniec
          - po Mszy o 9.00         - Koronka do Bożego Miłosierdzia - śpiewana
          - po sumie o 11.00      - Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym
          - o godz. 17.30           - Droga Krzyżowa

40-godzinne Nabożeństwo Eucharystyczne 
    -  o charakterze pokutnym i przebłagalnym
 na rozpoczęcie Wielkiego Postu.
Zachęcamy do nieustannego czuwania przed Najświętszym Sakramentem.

         Od wtorku 7.00 - Msza św. i procesja Eucharystyczna

Wyznaczone dyżury dla parafian do udziału w modlitwie

         Do Środy Popielcowej
          - Msza św. o godz. 7.00, 11.00,    18.00 i 20.00
          - ok. godz. 23.00  - Zakończenie Procesją Eucharystyczną.

Miesięczny Dzień modlitw do św. Michała Archanioła - poniedziałek 13 lipca - g. 18.00.  Msza św. o  uzdrowienie i uwolnienie od wszelkiego zła oraz nabożeństwo z aktem oddania się pod opiekę św. Michała Archanioła, z osobistym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

2 II - Święto Objawienia Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) - Msze św. o godz. 7.00, 18.00 i 20.00.
Zakończyła się kolęda - Serdecznie dziękujemy parafianom za życzliwe przyjęcie, za wszelkie dobre słowo i uwagi dotyczące naszej parafii. W niedzielnych ogłoszeniach uczyniliśmy ogólne podsumowanie.


Wystrój kościoła podczas Bożego Narodzenia 2016/17 (ujęcie z kamery monitoringu)


* Pożegnanie Starego Roku Msza św. i Nabożeństwo dziękczynne. godz. 18.00 - oraz sprawozdanie o. proboszcza.
* Powitanie Nowego Roku - o. godz. 24.00

"Podnosisz mnie" - śpiewa o. Julian i o. Azariasz - w TV Trwam

Loading the player...

 

Lubelski Klub Dyskusyjny i "Kuźnia wiary"

Lubelski Klub Dyskusyjny - Spotkania w 1 niedzielę miesiąca o godz. 19.00 w klasztornej  "Kawiarence pod Aniołkiem"  (Klub powstał w styczniu 2012 r. i ma na celu umożliwienie wzajemnej wymiany myśli na tematy z zakresu kultury, historii, prawa i współczesnej cywilizacji. Prowadzi go radny miasta Stanisław Brzozowski).

Kuźnia Wiary - powstał z inicjatywy o. Aniceta Gruszczyńskiego i przez niego prowadzony w każdą 2 i 4 niedziele miesiąca. Podejmuje tematy z zakresu wiary i biblii, połączone z czynnikami społecznymi i rodzinnymi.  (Aktualnie zakończone)

 

 PIELGRZYMKI w 2017 r. 

Do Włoch - 29 IV - 6 V 2017 r. PROGRAM
Śladami św. Brata Alberta
- 10-11 czerwca 2017r.
do Ziemi Świętej -
5-12 września 2017 r. PROGRAM
do Radecznicy -
13 czerwca 
do Częstochowy (Legion Maryi) -
8/9 września

CODZIENNY  RÓŻANIEC  

- w dni powszednie o godz. 18.30.
- w niedziele o 8.30.
 Odmawiamy go nieustannie już od początku września 2011 r. Główną intencją jest modlitwa za Ojczyznę, a także w różnych intencjach naszej parafii, byśmy budowali nie tylko kościół ale także stanowili piękną duchowo wspólnotę.

 

 I  KOMUNIA  ŚWIĘTA i BIERZMOWANIE 

W 2017 r. I Komunia - 14 maja g. 11.00
Przygotowanie w 2 i 4 niedzielę miesiąca.
Podział na 2 grupy: dziewczynki o godz. 12.15, chłopcy o godz. 14.00. Wszyscy obowiązkowo spotykają się na Mszy św. o godz. 13.00. Rodzice dzieci uczestniczą w spotkaniach w 2 niedzielę miesiąca oraz w ewentualnych specjalnie wyznaczonych dniach

Rocznica I Komunia - 28 maja g. 11.00
Bierzmowanie
- (1 VI 2017 r., g. 18.00)

 

Autor: o. Julian Śmierciak